Monastyr Neamt to najstarszy i największy mołdawski klasztor pochodzący z końca XIII wieku (według niektórych źródeł z początku wieku XIV). Monastyr otoczony jest potężnym, warownym murem, a wchodzi się do niego przez obronną bramę. Aby zwiedzić zabytek, trzeba wykupić bilet.
poniedziałek, 30 kwietnia 2018
niedziela, 29 kwietnia 2018
sobota, 28 kwietnia 2018
piątek, 27 kwietnia 2018
czwartek, 26 kwietnia 2018
Monastyr Rasca (Rumunia).
W niewielkiej rumuńskiej wiosce Rasca znajduje się monastyr o tej samej nazwie z pierwszej połowy XVI wieku. W centrum klasztoru znajduje się cerkiew św. Mikołaja. Rzadko spotykanym rozwiązaniem są jego dwie wierze. Posiada malowidła na zewnętrznej ścianie - w tym wyjątkowo na ścianie południowej namalowany sąd ostateczny i drabinę cnót.
środa, 25 kwietnia 2018
Wąwóz Bicaz (Rumunia).
Wąwóz Bicaz to jeden z najgłębszych wąwozów w Europie o długości 8 km. Otoczony jest skalnymi ścianami o wysokości do 400 m. Najbardziej znana skała to Piatra Altarului z krzyżem na szczycie. Wąwóz stanowi park narodowy ze wspaniałymi formami skalnymi. Niestety przez wąwóz poprowadzona jest asfaltowa droga, po której porusza się duża ilość aut. Powoduje to unoszenie się w powietrzu cuchnących spalin, a do uszu turystów dochodzi ciągły hałas samochodowych silników. W wąwozie znajduje się miejsce z dużą ilością straganów z pamiątkami.
wtorek, 24 kwietnia 2018
Cetatea Neamt (Rumunia).
Cetatea Neamt to położona na wysokim wzgórzu XIV wieczna twierdza hospodarów mołdawskich. Pod koniec XVII wieku zdobyta została podstępem przez Jana III Sobieskiego.
poniedziałek, 23 kwietnia 2018
Jezioro Lacul Rosu (Rumunia).
Lacul Rosu (Czerwone jeziorko) jest największym osuwiskowym jeziorem Karpat. Posiada powierzchnię 12 ha i głębokość 15 m. Leży na wysokości 983 m. Powstało w 1837 roku na skutek zatarasowania koryta rzeki Bocaz i potoku Suhard przez pobliskie zbocza.
niedziela, 22 kwietnia 2018
sobota, 21 kwietnia 2018
Ormiańska światynia w Hagigadar.
W Hagigadar znajduje się ormiańska "świątynia spełnionych życzeń" z 1512 r. Kościół położony jest na niewysokim wzgórzu.
piątek, 20 kwietnia 2018
Ruiny twierdzy w Suczawie (Rumunia).
Suczawa to stolica rumuńskiej Bukowiny. Znajdują się tam ruiny twierdzy tronowej hospodarów mołdawskich z XIV wieku. Położone na wzgórzu, malownicze resztki budowli robią na zwiedzających duże wrażenie.
czwartek, 19 kwietnia 2018
Marginea (Rumunia) - centrum czarnej ceramiki ludowej.
W wiosce Marginea produkuje się osobliwe, czarne naczynia. Ceramika ta zdobiona jest ciekawymi geometrycznymi wzorami przywodzącymi na myśl średniowieczne wyroby staromołdawskie. Przyjrzyjmy się jak powstaje czarna ceramika.
Subskrybuj:
Posty (Atom)